Služby

Upozornění: Centrum Úsměv mámy není zdravotnické zařízení. Úsměv mámy neposkytuje odbornou zdravotnickou péči a v případě vašeho zhoršeného stavu je nutné se obrátit na  odbornou pomoc, tj. především krizová centra a psychiatrické ambulance nebo ambulance klinického psychologa.

Odhadem 1 z 5 maminek prožije v těhotenství nebo po porodu psychické potíže. Je náročné čelit jim o samotě, proto vzniklo centrum Úsměv mámy, které ženy a jejich rodiny provází na cestě za znovunalezenou duševní rovnováhou.

Co všechno pro vás máme

  • informace o křehké mateřské psychice a potížích, které se mohou objevit,
  • vědecky ověřené nástroje, které pomáhají odhadnout závažnost potíží,
  • podporu, pochopení i zásobu kapesníčků,
  • peer konzultantky s podobnou zkušeností, které vás provedou na cestě za zlepšením,
  • základní psychologickou pomoc,
  • podpůrné skupiny, besedy, přednášky, nová přátelství,
  • zprostředkování další odborné péče.

Vzhledem k rychle se zvyšující poptávce po našich službách aktualizujeme od května 2024 ceník terapeutických sezení, ovšem díky dotacím z MPSV Rodina 2024 a Magistrát Praha máme nadále možnost částečně nebo plně dotovat sezení pro klientky v náročnější finanční situaci nebo v nouzi. Ostatní služby (vstupní konzultace, peer konzultace i většina skupinových aktivit) zůstávají pro všechny zdarma.

Ceník od května 2024:

Úsměv mámy dělá maximum, aby se mamince dostalo podpory i kvalitní odborné péče. Přesto je nutné zmínit, že nenahrazuje odbornou zdravotní péči. V případě závažných obtíží, jako jsou halucinace, sebevražedné myšlenky nebo záchvaty paniky, proto doporučujeme bez prodlení vyhledat péči krizového centra.

Ve dvou se to lépe táhne (individuální péče)

Na začátku cesty stojí Lucka

Lucka Kočová centrum vede a zároveň je většinou první osobou, se kterou přijdete do kontaktu. Krátce si s vámi popovídá a rovnou vás objedná k peer konzultantce a případně i k psycholožce. Na Lucku se můžete obrátit i kdykoliv později.

Na cestu s oporou (podpora peer konzultantky)

Peer konzultantka (tedy proškolená maminka, která má vlastní zkušenost s psychickým trápením) vám pomůže vybrat z nabídky centra i domluvit další odbornou péči. Zároveň je pro vás vrbou, přítelkyní na telefonu i člověkem, se kterým můžete otevřeně hovořit, pokud vám vybraná péče nevyhovuje.

Na cestě s odborníkem na duši (psychologická podpora)

K základním nástrojům na cestě za ztracenou duševní rovnováhou patří psychologická podpora, proto centrum nabízí i služby interní psycholožky, která s vámi probere vaše trápení. Pro dlouhodobou péči pak využíváme síť spolupracujícíh psychologů, na které vás nasměrujeme.

Když je cesta plná překážek (další odborníci)

V případě, že společně vyhodnotíme potřebnost zdravotní péče, pomůžeme vám vybrat vhodného odborníka ze sítě našich spolupracujících kontaktů. I nadále pak půjdeme po cestě s vámi, dokud se vám neuleví.

A co teprve v pěti (skupinové aktivity)

Kromě individuální péče můžete vybírat i ze skupinových aktivit, které se konají pravidelně v našem centru. Kromě podpůrných skupin jsou to různé doprovodné činnosti zaměřené na péči o křehkou mateřskou duši. Jakmile se jednou stanete klientkou centra, můžete vybírat z kalendáře akcí a hlásit se napřímo. Pokud ještě klientkou centra nejste, možná je načase právě teď.

Podpůrné skupiny

Zkrocená poporodní deprese

Otevřené setkání maminek, které se právě trápí nebo těžké chvíle zdárně přečkaly. Na setkání se hlásíte v kalendáři akcí, probíhá osobně v centru nebo on-line.

Mateřské těžkosti

Otevřené setkání maminek, které zaskočilo, že mateřství není vždy sluncem zalité. Sdílené těžkosti ztrácejí na síle. Deprese není podmínkou účasti na setkání. Zde se probírají běžné strasti, které tu a tam zaskočí každou maminku. Na setkání se hlásíte v kalendáři akcí.

Společně na cestě

Uzavřená svépomocná skupina, kde se maminky pravidelně potkávají, navzájem se podporují a sdílejí své zkušenosti. Skupinu vede jedna z našeho týmu peer konzultantek. Skupiny otevíráme podle potřeby a o možnosti zapojení vás bude informovat vaše peer konzultantka.

Doprovodné aktivity

Duši se uleví, když sdílí, tvoří nebo je součástí zdravého těla. A na to cílí naše doprovodné aktivity. Rozpis akcí najdete v našem kalendáři a jako klientka centra se na ně můžete hlásit. V nabídce jsou různé relaxační techniky, autogenní trénink, tvoření, besedy s odborníky i dalšími zajímavými hosty.

Pokud se rozhodnete využít našich služeb, budeme od vás potřebovat, abyste se seznámila s informovaným souhlasem. Ten potvrdíte v objednávacím formuláři zde nebo vás vedoucí našeho centra odkáže k jeho potvrzení sem, pokud nás kontaktujete jinou cestou.

Theme: Overlay by Kaira
Praha