Služby

Odhadem 1 z 5 maminek prožije v těhotenství nebo po porodu psychické potíže. Je náročné čelit jim o samotě, proto vzniklo centrum Úsměv mámy, které ženy a jejich rodiny provází na cestě za znovunalezenou duševní rovnováhou.

Všechny služby centra jsou díky příspěvku Evropského sociálního fondu pro pražské maminky bezplatné.

Co všechno pro vás máme

 • informace o křehké mateřské psychice a potížích, které se mohou objevit
 • vědecky ověřené nástroje, které pomáhají odhadnout závažnost potíží
 • podporu, pochopení i zásobu kapesníčků
 • peer konzultantky s podobnou zkušeností, které vás provedou na cestě za zlepšením
 • základní psychologickou pomoc
 • podpůrné skupiny, besedy, přednášky, nová přátelství
 • zprostředkování další odborné péče

Úsměv mámy dělá maximum, aby se mamince dostalo podpory i kvalitní odborné péče. Přesto je nutné zmínit, že nenahrazuje odbornou zdravotní péči. V případě závažných obtíží, jako jsou halucinace, sebevražedné myšlenky nebo záchvaty paniky, proto doporučujeme bez prodlení vyhledat péči krizového centra.

Ve dvou se to lépe táhne (individuální péče)

Na začátku cesty stojí Lucka

Lucka Kočová centrum vede a zároveň je první osobou, se kterou přijdete do kontaktu. Krátce si s vámi popovídá a rovnou vás objedná k vaší peer konzultantce a případně i k psycholožce. Na Lucku se můžete obrátit i kdykoliv později.

Na cestu s oporou (podpora peer konzultantky)

Jako klientka centra získáte od začátku svou peer konzultantku (tedy proškolenou maminku, která má vlastní zkušenost s psychickým trápením). Ta vám pomůže vybrat z nabídky centra i domluvit další odbornou péči. Zároveň je pro vás vrbou, přítelkyní na telefonu i člověkem, se kterým můžete otevřeně hovořit, pokud vám vybraná péče nevyhovuje.

Kudy se bude cesta ubírat (analýza závažnosti potíží)

Pro stanovení závažnosti vašeho psychického stavu používáme kombinaci několika dotazníků, kterou vybrali ze zahraniční nabídky odborníci z Národního ústavu duševního zdraví. Výsledky nám napoví, jakou péči pro vás vybrat. Rozhodnutí je ale vždy na vás.

Na cestě s odborníkem na duši (psychologická podpora)

K základním nástrojům na cestě za ztracenou duševní rovnováhou patří psychologická podpora, proto centrum nabízí i služby interní psycholožky, která s vámi probere vaše trápení. Pro dlouhodobou péči pak využíváme síť spolupracujícíh psychologů, na které vás nasměrujeme.

Když je cesta plná překážek (další odborníci)

V případě, že společně vyhodnotíme potřebnost zdravotní péče, pomůžeme vám vybrat vhodného odborníka ze sítě našich spolupracujících kontaktů. I nadále pak půjdeme po cestě s vámi, dokud se vám neuleví.

A co teprve v pěti (skupinové aktivity)

Kromě individuální péče můžete vybírat i ze skupinových aktivit, které se konají pravidelně v našem centru. Kromě podpůrných skupin jsou to různé doprovodné činnosti zaměřené na péči o křehkou mateřskou duši. Jakmile se jednou stanete klientkou centra, můžete vybírat z kalendáře akcí a hlásit se napřímo. Pokud ještě klientkou centra nejste, možná je načase právě teď.

Podpůrné skupiny

Zkrocená poporodní deprese

Otevřené setkání maminek, které se právě trápí nebo těžké chvíle zdárně přečkaly. Na setkání není potřeba se předem hlásit, pokud se vám hodí termín, jednoduše přijďte v době začátku do centra.

Mateřské těžkosti

Otevřené setkání maminek, které zaskočilo, že mateřství není vždy sluncem zalité. Sdílené těžkosti ztrácejí na síle. Deprese není podmínkou účasti na setkání. Zde se probírají běžné strasti, které tu a tam zaskočí každou maminku. Na setkání se hlásíte v kalendáři akcí.

Společně na cestě

Uzavřená svépomocná skupina, kde se maminky pravidelně potkávají, navzájem se podporují a sdílejí své zkušenosti. Skupinu vede jedna z našeho týmu peer konzultantek. Skupiny otevíráme podle potřeby a možnosti zapojení vás bude informovat vaše peer konzultantka.

Doprovodné aktivity

Duši se uleví, když sdílí, tvoří nebo je součástí zdravého těla. A na to cílí naše doprovodné aktivity. Rozpis akcí najdete v našem kalendáři a jako klientka centra se na ně můžete hlásit. V nabídce jsou různé relaxační techniky, autogenní trénink, tvoření, besedy s odborníky i dalšími zajímavými hosty.

Intenzivní programy

Naše intenzivní programy jsou určené maminkám, které se u nás cítí dobře a chtějí využít naše služby na maximum. Oba programy je možné po domluvě s vaší peer konzultantkou i kombinovat.

Cesta plná Úsměvu

10týdenní intenzivní program

 • uzavřená skupina s psycholožkou a s terapeutkou jedenkrát týdně po dvou hodinách (20 hodin)
 • individuální psychologická konzultace jedenkrát az čtrnáct dnů po hodině (hodin)
 • výběr z dalších aktivit na základě domluvy s peer konzultantkou

Cesta za poznáním

Program určený maminkám, kterým nestačí vědět, že psychické obtíže v mateřství jsou běžné, ale chtějí o nich vědět vše.

 • série dvou minikonferencí
 • účast na pravidelných přednáškách, webinářích a besedách k tématu
 • přístup do knihovničky

O intenzivním programu vám více poví manažerka centra nebo vaše peer konzultantka.

Theme: Overlay by Kaira
Praha