Potíže

Co maminka, to jedinečný příběh, ale některé psychické potíže mají společné rysy.

Poporodní splín

Přibližně 5 dnů po porodu dochází v těle k prudkým změnám hormonálních hladin, což často vyvolá i nepříjemné psychické stavy. Mluvíme o poporodním splínu (baby blues), který je běžný, a hlavně dočasný. Do 14 dnů od porodu zpravidla odeznívá.

Poporodní a těhotenská deprese

Jako pod černou dekou, tak popisují mateřské deprese samotné maminky. Máte pocit, že svět skončil, že už nikdy nepoznáte radost a že světlé zítřky neexistují. Můžete mít potíže navázat vztah s miminkem a můžete dokonce dojít k závěru, že život už nemá smysl. To vše dovede deprese.

Poporodní a těhotenská úzkost

Jako byste nosila balvan na hrudi, tak dovedou drtit úzkosti. Svírají vás obavy o budoucnost, o miminko i o sebe. Špatně se vám dýchá, buší vám srdce a cítíte se jako ve svěráku. Hezké chvilky už skoro neznáte, protože úzkost a obavy vám postupně zaplavují celý den.

Poporodní psychóza

Nechvalně proslulý stav, při kterém maminka ztrácí kontakt s realitou, je zdaleka nejvzácnější, přesto asi nejznámější. Psychóza přichází velmi záhy po porodu a často jí předcházejí probdělé dny a noci. Spolu s ní jdou ruku v ruce bludy a halucinace. V případě psychózy je potřeba rychle vyhledat lékařskou pomoc.

Theme: Overlay by Kaira
Praha