Náš tým

Lucka Kočová
manažerka centra

Lucka Kočová je živoucím důkazem, že se poporodní psychické obtíže nemusí opakovat. Po narození syna Ondry se ocitla na pět týdnů v psychiatrické léčebně kvůli masivním úzkostem. Po narození dcery Klárky už bylo všechno v pořádku. Lucka se připojila k Úsměvu mámy s cílem vytvořit centrum, kde by každá žena našla útočiště v těžkých chvílích. Po tříletém úsilí je centrum na světě a Lucka stojí v jeho čele.

Veronika Kubrichtová
předsedkyně Úsměvu mámy

Verča Kubrichtová si tak moc přála stát se matkou, až ji po vytouženém porodu zaskočily urputné poporodní úzkosti. Snažila se je překonat silou vůle, aby ve finále zjistila, že to nejde. Pomoc našla až v ordinaci psychiatričky, kam by dříve nevkročila. Nakonec se vyrovnala se svými úzkostmi i s pocitem vlastního selhání a rozhodla se, že bude podporovat další ženy, které potkalo něco podobného. Založila Úsměv mámy.

Veronika Hanušová
HR a psychoanalytická terapeutka

Verča Hanušová má syna Samuela, který vypadá jako její zmenšená kopie a moc dobře ví, že mateřství není vždy jednoduché.
Proto má také ráda koncept psychoanalytika a pediatra Donalda Winnicotta „a good enough mother“ – ten říká, že nemusíme být perfektní mámy, úplně stačí, když jsme „dost dobré“.
V Úsměvu působí jako skupinový psychoterapeut, HR koordinátor a zastřešující osoba pro síť našich koordinátorek po České republice. Zároveň se s Verčou určitě potkáte, pokud byste se k nám chtěly přidat.

Veronika Šišmová
propagace, peer konzultantka

Verča Šišmová zažila po narození dcery Kristýnky třítýdenní pobyt na psychiatrickém oddělení, kam ji zavedla poporodní deprese spojená s masivními úzkostmi. V těžkých chvílích oslovila Úsměv mámy a padla dohoda, že pokud se jí udělá lépe, zapojí se do našich aktivit. A tak se taky stalo. Kromě přímé podpory maminek je Verča naší grafickou duší a je její zásluhou, že je na materiály Úsměvu mámy radost pohledět.

Adéla Sedláková
peer konzultantka, ilustrátorka

Adélka Sedláková ustála poporodní depresi spojenou s úzkostí už dvakrát, přesto (nebo možná proto) je jejím typickým výrazem úsměv. Je mámou dvou synů, Kryštofa a Vojtěcha. Jako grafička a výtvarnice přispěla k tomu, že měl Úsměv mámy i vlastní výstavy obrazů. Adélka vede podpůrné skupiny i kreativní workshopy v našem centru. Její ilustrace pak tvoří důležitou součást interiéru.

Veronika Krásová
peer konzultantka

Verča Krásová po náročném a velmi komplikovaném porodu trpěla úzkosti. Styděla se o tom mluvit a trápila se. Postupem času zjistila, že není jediná a není na to sama. Posloucháním příběhů z jejího okolí a touhou pomoct se dostala až k Úsměvu mámy a nyní jako peer konzultantka v našem pražském centru podporuje ostatní maminky.

Kateřina Azavedo
peer konzultantka

Katka před porodem pracovala jako advokátka a snahu o kontrolu a perfekcionizmus si přinesla i do mateřství. To bylo jedním z důvodů, proč se u ní po porodu objevily silné úzkosti, proti kterým se cítila úplně bezmocná. Do velké míry jí pomohla práce s technikami z kognitivně behaviorální terapie, přičemž tyto své zkušenosti nadšeně předává dál. Jejími oblíbenými tématy jsou posilování sebejistoty a sebelásky u maminek a práce s emocemi. Poskytuje konzultace také v anglickém jazyce. Konzultace s Katkou mohou být pro maminky mostem mezi peer podporou a přechodem do psychoterapie a maminky tím můžou začít práci na sobě.

Hana Hetlinger
peer konzultantka

Hanka Hetlinger je studentkou jedooborové psychologie Univerzity Palackého v Olomouci a frekventantkou výcviku profesních dovedností pro pomáhající profese v Libereckém institutu pro psychoterapii a psychosomatiku. Je matkou tříletých dvojčat a na poloviční úvazek pracuje jako Community manager v Hedepy. Jejími tématy jsou úzkosti, psychosomatická onemocnění, syndrom vyhoření, syndrom týraného dítěte a citová deprivace. Je peerkou a nadšeným fanouškem Úsměvu mámy a všech aktivit, které vedou k osvětě o duševním zdraví a psychické pomoci maminkám. Říct si o pomoc je známkou obrovské vnitřní síly!

Zuzana Bílková
psycholožka

Zuzku Bílkovou do Úsměvu mámy přivedla její vlastní zkušenost s velkými úzkostmi, které zažila po narození dcerky. Ačkoliv je Zuzka psycholožka, v prvních chvílích byla proti těmto obtížím naprosto bezbranná. Postupně se jí je však díky psychoterapii a velké podpoře manžela podařilo zvládnout a již se neopakovaly. V našem pražském centru Zuzka působí jako peer konzultantka a psycholožka a pomáhá ostatním ženám ke klidnějšímu mateřství.

Renata Jindrová
peer konzultantka

Renča je mámou tří dětí a po narození nejmladšího syna Toníka ji potrápily silné poporodní úzkosti a deprese. Byly tak velké, že Renča musela začít užívat léky. Díky podpoře rodiny a Úsměvu mámy se ale opět stala usměvavou maminkou 🙂 Po této zkušenosti se Renča rozhodla další maminky podporovat v těchto těžkých chvílích a podat jim pomocnou ruku.

Externí spolupracovníci

Mgr. Tereza Hartmanová
psycholožka

Tereza Hartmannová je absolventkou jednooborové psychologie Univerzity Palackého v Olomouci a kompletního kurzu krizové intervence. Působí v Národním ústavu duševního zdraví a v medicínsko-technologické společnosti Mindpax, kde se věnuje klientům, u kterých propukla mánie, deprese nebo psychóza. S Úsměvem mámy spolupracuje od roku 2019, kdy nás sama aktivně oslovila, protože ji téma mateřské psychiky zajímá. A takové psycholožky my si hýčkáme

Mgr. Renata Banášová
psycholožka a školitelka týmu peer konzultantek

MUDr. Antonín Šebela, PhD.
odborný konzultant a školitel,
Národní ústav duševního zdraví

Antonín Šebela patří k českým průkopníkům systematického řešení psychických obtíží žen v těhotenství nebo po porodu . Psychiatr a vědecký pracovník, který se zasloužil o zavedení screeningu psychických obtíží v perinatálním období ve vybraných porodnicích a usilovně pracuje na jeho rozšíření. Působí ve specializované ambulanci pro maminky v Národním ústavu duševního zdraví, je členem mezinárodní organizace „The International Marcé Society for Perinatal Mental Health “ a absolvoval odbornou stáž v „Before After Baby Lab“ na univerzitě Yale.  A k naší velké radosti s námi od začátku roku 2019 spolupracuje.

Theme: Overlay by Kaira
Praha